JavaScript is required
/
İyi Bir Yönetici Olmak İçin 5 Önemli Tavsiye

İhtiyaçlarınıza uygun uzmanla eşleşin, hemen randevu ayarlayın.

İyi Bir Yönetici Olmak İçin 5 Önemli Tavsiye

Paylaş:
Heltia mobil uygulama görseli

Heltia

İyi bir yönetici olmak şirket başarısı, çalışan verimliliği ve memnuniyetiyle doğrudan ilgilidir. Bu alanlarda başarı elde etmek için belli özelliklere sahip olmak gerekir. İdeal bir yönetici olmak için yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi nasıl kullanacağınızı bilmeniz de önem taşır.

Peki; iyi bir yöneticinin özellikleri nelerdir, nasıl iyi bir yönetici olabilirsiniz?

İyi Bir Yöneticinin Özellikleri Nelerdir?

İyi bir yönetici, mikro yönetim yapmadan ekibinde güven duygusu geliştirir. İşleri zamanında ve bütçeye uygun şekilde teslim etmek için ekip üyelerinin yeteneklerini nasıl kullanacağını belirler. Peki, tüm bunları gerçekleştirebilmek için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

İyi bir yöneticinin sahip olması gereken bazı özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • İş birlikçi,
 • Lider ruhlu,
 • Pozitif,
 • Saygılı,
 • Empati kurabilen,
 • Delegasyon yeteneğine sahip,
 • Kendine güvenen,
 • Zamanı iyi yöneten,
 • Meraklı,
 • Problem çözme becerisine sahip,
 • Stratejik düşünebilen,
 • Şeffaf,
 • Gelişim odaklı.

İyi Bir Yönetici Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

“İyi bir yönetici olmak için neler yapmalıyız?” diye kendinize soruyorsanız mevcut özelliklerinizi geliştirebilir, bakış açınızı genişletebilirsiniz. Kendi bakış açınızın yanı sıra ekip arkadaşlarınızın bilgi, beceri, istek ve ihtiyaçlarına göre aksiyon almayı öğrenmeniz gerekir.

İyi bir yönetici olmanızı sağlayabilecek bazı adımları şöyle sıralayabiliriz:

1. İletişim Becerilerinizi Geliştirin

Etkili iletişim, ideal bir yöneticinin sahip olması gereken en temel unsurlardan biridir. Ekibinizle daha etkili bir iletişim kurabilmek için öncelikle onların fikirlerini dinlemeye özen göstermelisiniz. Ekibinizin isteklerini, ihtiyaçlarını ve endişelerini anlamaya çalışmak onların pozisyonlarına uygun çözümler üretmenin ilk adımıdır.

İyi bir yönetici, çalışanlarına olumlu ya da olumsuz her konuyu özgürce ifade edebilecekleri bir alan yaratmalıdır. Onların fikirlerini dinlemeli ve farklı düşüncelere önem vermelidir. Sunduğu fikirlerin yöneticisi tarafından dikkate alındığını gören bir çalışan önemsendiğini hissederek motive olabilir, bu motivasyonla fark yaratabilecek başarılı işler ortaya koyabilir.

2. Ekip Üyelerinizi Daha İyi Tanıyın

Yönetim, özünde işlerin başkalarıyla birlikte yapılmasıyla ilgilidir. İyi bir yönetici olmak istiyorsanız delegasyon yeteneğine sahip olmalısınız. İş yükünü ve sorumluluğu ekibine nasıl paylaştırabileceğini bilen yönetici hem kendi zamanını verimli kullanır hem ekip içi motivasyonu artırır. Yönetici olarak görevleri çalışanların güçlü yönlerine dikkat ederek en doğru kişilere devretmeniz en temel sorumluluklarınızdan biridir.

Görev dağıtımını en doğru şekilde gerçekleştirmekse ekibinizin yeteneklerini, güçlü ve zayıf yönlerini iyi tanımanızla mümkün olur. Bu nedenle ekip arkadaşlarınıza daha fazla zaman ayırmalı, birebir toplantılarla onların bilgi ve becerilerini öğrenmeye özen göstermelisiniz.

3. Geri Bildirim Alışkanlığı Kazanın

Çalışanların güçlü yönlerini pekiştirmek ve zayıf yönlerini geliştirmek için geri bildirim vermeyi alışkanlık hâline getirebilirsiniz. Yorumlarınızın yapıcı, anlaşılır ve uygulanabilir olmasına dikkat edebilirsiniz. Ekip üyelerine sadece iyi bir iş çıkardıklarını söylemek yerine onların gelişimlerine destek olacak bildirimlerde bulunabilirsiniz. Çalışanlara hem başarılı oldukları hem yetersiz kaldıkları alanlarla ilgili nokta atışı bildirimlerde bulunmanız verimliliğin artması açısından büyük önem taşır.

Çalışanlarınızdan sizin güçlü ve zayıf yönleriniz hakkında geri bildirim almaya da açık olmalısınız. Performansınızla ilgili alacağınız bu geri bildirimler sayesinde tutumunuzu iyileştirebilir, yaptığınız işlerde daha olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu karşılıklı iletişim ortamı çalışanlarınıza değer ve destek verdiğinizi de gösterir.

4. Anlamlı ve Ulaşılabilir Hedefler Belirleyin

İdeal bir yöneticinin en önemli özelliklerinden biri, ekipleri için açık ve net talimatlar sunmasıdır. Projenin süreciyle ilgili belirlenmiş net bir çerçeve, beklentilerinizi açık bir şekilde ortaya koymanıza yardımcı olur. Anlamlı, anlaşılabilir ve ulaşılabilir hedeflerin belirlenmesi; sadece yapılması gereken işler için bir yol haritası sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çalışanların motivasyonunu da artırır.

Bununla birlikte ekibinizin çalışmaları ve şirketin stratejik hedefleri arasında bağ kurarak çalışanlar arasında ortak bir amaç duygusu geliştirebilirsiniz. Böylece ekip üyelerinin üretkenliğini artırmaya da katkı sağlayabilirsiniz.

5. Karar Verme Sürecinizi Geliştirin

Bir yöneticinin her gün pek çok konuyla ilgili çeşitli kararlar vermesi gerekebilir. Kararlarınız bazı çalışanlara daha fazla iş yükleyebilir, bazılarını psikolojik olarak etkileyebilir veya çalışanlar arasında rekabet ortamı oluşmasına sebep olabilir. Çalışma ortamındaki denge ve güveni koruyabilmek için muhakeme yapma ve karar verme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Karar verme aşamanızda farklı seçenekleri göz önünde bulundurmaya, kararınızın tüm ekip tarafından anlaşılır olmasına ve zamanında uygulanabilir olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Karar verme yaklaşımınızı iyileştirerek ekibinizi başarıya götürecek bir süreç de geliştirebilirsiniz.

İyi yöneticiliğin bir parçası da çalışanlarınızın iyi oluşunu önemsediğinizi, onlara bireysel anlamda değer verdiğinizi göstermekten geçer. Bunun için yeni nesil dijitalleştirilmiş sağlık platformu Heltia’yı kullanabilir; çalışanlarınıza mental sağlık, beslenme ve fiziksel sağlık alanlarında destek sunabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak ve demo sürecine başlamak için Heltia uygulaması indirerek ve “Şirketiniz için teklif alın” kısmında yer alan formu doldurabilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz, "İletişimde Geri Bildirim: Tanımı, Önemi, Örnekleri" ve "KPI Nedir, Nasıl Belirlenir ve Ölçülür?" adlı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Sayfa içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

İhtiyaçlarınıza uygun uzmanla eşleşin, hemen randevu ayarlayın.